|
|
|
|
Chillicothe News - Chillicothe, MO
  • A fine fall season

  • The accomplishments of extraordinary Chillicothe High School athletes and musicians were recognized during the regular December meeting of the Chillicothe R-2 Board of Education held last night (Tuesday) at the Administrative Building.
    • email print
  • The accomplishments of extraordinary Chillicothe High School athletes and musicians were recognized during the regular December meeting of the Chillicothe R-2 Board of Education held last night (Tuesday) at the Administrative Building.
    In total, 43 students received athletic or fine arts honors during the 2013 fall season. Those students included:
    Band members with All-District Honors
    Grace Venner, Bassoon; Ditri Carden, Euphonium; Claire Chapman, Clarinet; Sarah Belvel, Flute and Piccolo; Maggie Resor, Clarinet; and Skylor Foli, Jazz Band Guitar.
    Choir members with honors
    Kolby Eller (Bass): All-District, Alternate All-State, 4-State Honor Choir; Savannah Shriver (Soprano): All-District, 4-State Honor Choir; Carly Hibner (Soprano): All-District; 4-State Honor Choir; and Cassie Perez (Alto): 4-State Honor Choir.
    Cross Country
    Cody Saville, 10th place in conference; Karson Keithly, 10th place in conference; and Kaili Ward, 12th place in conference.
    Football
    Tyler Clampitt: 2nd Team All-State DB, KMZU Dream Team, KKWK All-Star Team, 1st Team All-District, 2nd Team All-Conference; Cole Nichols: KMZU Dream Team, KKWK All-Star Team, 1st Team All-District, 2nd Team All-Conference; DeEll Midgyett: 2nd Team All-Conference; Tyler Long: 2nd Team All-Conference; Luke Plummer: 2nd Team All-Conference; Chance Holcer: Honorable Mention All-Conference; and Hayden Major: Honorable Mention All-Conference.
    Girls Golf
    Hannah Leamer, 6th place in Conference and State Tournament Qualifier; and Morgan Dowell, 8th place in Conference
    Boys Soccer
    Steven Cooper: 1st Team All-Conference, 1st Team All-District; Alan Kline: 1st Team All-Conference, 1st Team All-District; Jon Kline: 2nd Team All-Conference, 1st Team All-District; Brandon Murray: 1st Team All-Conference, 2nd Team All-District; Trey Batye: 2nd Team All-Conference, 2nd Team All-District; Derek Hussey: 2nd Team All-Conference; Cal Toedebusch: Honorable Mention All-Conference; and Dylan Clark: Honorable Mention All-Conference.
    Softball
    Samantha Baldwin: 2nd Team All-State, All-Region Team, 1st Team All-District, 1st Team All-Conference; Lauren Jones: 2nd Team All-Conference, 2nd Team All-District; Keely Eckert: Honorable Mention All-Conference; 2nd Team All-District; and Brooke Nelson: Honorable Mention All-Conference, 2nd Team All-District.
    Girls Tennis
    Sydnie Whiteside: 2nd place in State (singles), 1st place in conference; Ali Stephens: 4th place in State (singles), 2nd place in conference; Kelly Westphal: State Qualifier (doubles), 1st place in conference; Chelsea Long: State Qualifier (doubles), 1st place in conference; Jozie Reeter (doubles): 4th place in conference; and Therese Taylor (doubles): 4th place in conference.
    Volleyball
    Lexi Snyder, 1st Team All-Conference; Erin Gilliland, Honorable Mention All-Conference; and Madison Critten, Honorable Mention All-Conference.

        calendar