Events have adjusted slates after Tuesday postponements, but could face further weather-caused headaches. Current adjusted schedules listed

Tuesday’s inclement weather threw a slip-joint pliers into classes 1-3 high school basketball district tournament plans across at least north Missouri. Wednesday night’s and Thursday’s might chuck in a pipe wrench.
While most, if not all, prep play around the region Tuesday was called off – generally pushing scheduled action back one day and some subsequent play back one night, as well, a second night of postponements could really set off a scramble.
While a second postponement could be largely absorbed, time-wise ,through condensation of the planned schedules – combining two nights of semifinal games or separate nights of championship action into one, the tangling of the web could be availability of officials.
In some cases, officials could be already contracted to work a set of games at one tournament one night and a different tourney the next night. As more games are compacted onto the same night, the officials planned to handle some of those games a prior night might not be able to be present.
Additionally, by the latter part of the week, when the number of games was due to be whittled down as teams were ousted from the single-elimination tourneys and fewer officials were expected to be needed, officials not due to be working might have made other, personal plans for their time which might not be alterable.
Class 1 district tournaments are working under the tightest timeline, since the champions of those are slated to play their first state-tournament games (sectional round) next Tuesday.

Following Tuesday’s postponements, here are the altered schedules for the district tournaments involving Constitution-Tribune area teams:


CLASS 1 DISTRICT 12 at TINA-AVALON SCHOOL
Wednesday, Feb. 21
4:30 p.m. – (Girls) Hale-Bosworth vs. Tina-Avalon (ppd. from Tue.)
5:45 p.m. – (Girls) Norborne vs. Keytesville (ppd. from Tue.)
7:00 p.m. – (Boys) Meadville vs. Northwestern (delayed from original 6:00 start)
8:15 p.m. – (Boys) Brunswick vs. Slater (delayed from original 7:30 start)
Friday, Feb. 23 (same as originally-scheduled)
6:00 p.m. – Girls’ championship game between Wednesday’s winners
7:30 p.m. – Boys’ championship game between Wednesday’s winners
[District 12 champions to face District 11 champions (tourney hosted by Linn County) Tuesday, Feb. 27, at Chillicothe HS; girls’ game first at 6 p.m.]

CLASS 1 DISTRICT 13 at BRAYMER
Wednesday, Feb. 21 (all games postponed from Tuesday)
4:30 p.m. – (Girls) Southwest Livingston vs. Braymer
5:45 p.m. – (Boys) Winston vs. Hardin-Central
7:00 p.m. – (Girls) Orrick vs. Hardin-Central
8:15 p.m. – (Boys) Southwest Livingston vs. Braymer
Thursday, Feb. 22 (same as originally-scheduled)
6:00 p.m. – Girls’ championship game between Wednesday’s winners
7:30 p.m. – Boys’ championship game between Wednesday’s winners
[District 13 champions to face District 14 champions (tourney hosted by Albany) Tuesday, Feb. 27, at Civic Arena in St. Joseph; girls’ game first at 6:30 p.m.]

CLASS 1 DISTRICT 12 at PURDIN (Linn County)
4:30 p.m. – (Girls) Green City vs. Atlanta (ppd. from Tue.)
5:45 p.m. – (Girls) Brashear vs. Grundy County R-5 (ppd. from Tue.)
7:00 p.m. – (Boys) Green City vs. Grundy County R-5 (delayed from original 6:00 start)
8:15 p.m. – (Boys) Linn County vs. Novinger (delayed from original 7:15 start)
Friday, Feb. 23 (same as originally-scheduled)
6:00 p.m. – Girls’ championship game between Wednesday’s winners
7:30 p.m. – Boys’ championship game between Wednesday’s winners
[District 11 champions to face District 12 champions (tourney hosted by Tina-Avalon) Tuesday, Feb. 27, at Chillicothe HS; girls’ game first at 6 p.m.]

CLASS 2 DISTRICT 16 at GALLATIN
Wednesday, Feb. 21 (quarterfinal-round boys’ games postponed from Tuesday)
4:30 p.m. – Mid-Buchanan vs. Tarkio/Fairfax
5:45 p.m. – Polo vs. Princeton
7:00 p.m. – Plattsburg vs. Gallatin
8:15 p.m. – Stanberry vs. Maysville
Thursday, Feb. 22 (girls’ semifinals)
6:00 p.m. – Mid-Buchanan vs. Gallatin
7:15 p.m. – Stanberry vs. Plattsburg
Friday, Feb. 23 (boys’ semifinals)
6:00 p.m. – Wednesday’s 4:30 and 5:45 winners
7:15 p.m. – Wednesday’s 7:00 and 8:15 winners
Saturday, Feb. 24
1:00 p.m. – Girls’ championship
3:00 p.m. – Boys’ championship
[District 16 champions face District 15 champions (tourney hosted by Wellington-Napoleon) Wednesday, Feb. 28, at Kansas City: Staley HS; girls’ game at 6 p.m.]

CLASS 3 DISTRICT 16 at HAMILTON
Wednesday, Feb. 21 (quarterfinal-round boys’ games postponed from Tuesday)
4:30 p.m. – Hamilton vs. South Harrison
6:00 p.m. – Maryville vs. Brookfield
7:30 p.m. – St. Joseph: Bishop LeBlond vs. Trenton
9:00 p.m. – East Buchanan vs. Lathrop
Thursday, Feb. 22 (girls’ semifinals)
6:00 p.m. – Hamilton vs. Maryville
7:15 p.m. – Trenton vs. East Buchanan
Friday, Feb. 23 (boys’ semifinals)
6:00 p.m. – Wednesday’s 4:30 and 7:30 winners
7:30 p.m. – Wednesday’s 6:00 and 9:00 winners
Saturday, Feb. 24
4:30 p.m. – Girls’ championship
6:30 p.m. – Boys’ championship
[District 16 champions face District 15 champions (tourney hosted by Richmond) Wednesday, Feb. 28, at Excelsior Spring HS; girls’ game at 6 p.m.]